CWF2414-100K — Wirewound Inductor, 10 µH, 0.85 ohm, 31 MHz, 560 mA, CWF2414 Series
Illustrative purposes only
CWF2414-100K
Wirewound Inductor, 10 µH, 0.85 ohm, 31 MHz, 560 mA, CWF2414 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF2414 Series
  • Product Width: 1.4mm
  • Product Height: 1.3mm
  • Product Length: 2.2mm
  • DC Current Rating: 560mA
  • DC Resistance Max: 0.85ohm
  • Inductor Case Style: 2.2mm x 1.4mm x 1.3mm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Self Resonant Frequency: 31MHz