CWF2012A-8R2M — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 8.2 µH, 1.33 ohm, 33 MHz, 295 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
Illustrative purposes only
CWF2012A-8R2M
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 8.2 µH, 1.33 ohm, 33 MHz, 295 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 8.2µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF2012A Series
  • Product Width: 1.6mm
  • Product Height: 1.4mm
  • Product Length: 2.4mm
  • DC Current Rating: 295mA
  • DC Resistance Max: 1.33ohm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 33MHz