CWF2012A-6R8K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 6.8 µH, 1.21 ohm, 39 MHz, 315 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
Illustrative purposes only
CWF2012A-6R8K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 6.8 µH, 1.21 ohm, 39 MHz, 315 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Width: 1.6mm
  • Product Height: 1.4mm
  • Product Length: 2.4mm
  • DC Current Rating: 315mA
  • DC Resistance Max: 1.21ohm
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 39MHz