CWF2012A-3R3K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 3.3 µH, 0.81 ohm, 95 MHz, 385 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
Illustrative purposes only
CWF2012A-3R3K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 3.3 µH, 0.81 ohm, 95 MHz, 385 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Width: 1.6mm
  • Product Height: 1.4mm
  • Product Length: 2.4mm
  • DC Current Rating: 385mA
  • DC Resistance Max: 0.81ohm
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 95MHz