CWF2012A-220K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 22 µH, 3.48 ohm, 18 MHz, 180 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
Illustrative purposes only
CWF2012A-220K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 22 µH, 3.48 ohm, 18 MHz, 180 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF2012A Series
  • Product Width: 1.6mm
  • Product Height: 1.4mm
  • Product Length: 2.4mm
  • DC Current Rating: 180mA
  • DC Resistance Max: 3.48ohm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 18MHz