CWF2012A-1R8K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 1.8 µH, 0.48 ohm, 230 MHz, 500 mA, 0805 [2012 Metric]
Illustrative purposes only
CWF2012A-1R8K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 1.8 µH, 0.48 ohm, 230 MHz, 500 mA, 0805 [2012 Metric]
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.8µH
  • Product Width: 1.6mm
  • Product Height: 1.4mm
  • Product Length: 2.4mm
  • DC Current Rating: 500mA
  • DC Resistance Max: 0.48ohm
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 230MHz