CWF2012A-1R0M — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 1 µH, 0.34 ohm, 525 MHz, 615 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
Illustrative purposes only
CWF2012A-1R0M
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 1 µH, 0.34 ohm, 525 MHz, 615 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF2012A Series
  • Product Width: 1.6mm
  • Product Height: 1.4mm
  • Product Length: 2.4mm
  • DC Current Rating: 615mA
  • DC Resistance Max: 0.34ohm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 525MHz