CWF2012A-180K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 18 µH, 3.12 ohm, 20 MHz, 195 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
Illustrative purposes only
CWF2012A-180K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 18 µH, 3.12 ohm, 20 MHz, 195 mA, 0805 [2012 Metric], CWF2012A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 18µH
  • Product Width: 1.6mm
  • Product Height: 1.4mm
  • Product Length: 2.4mm
  • DC Current Rating: 195mA
  • DC Resistance Max: 3.12ohm
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 20MHz