CWF1612A-8R2K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 8.2 µH, 3.8 ohm, 42 MHz, 300 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
Illustrative purposes only
CWF1612A-8R2K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 8.2 µH, 3.8 ohm, 42 MHz, 300 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 8.2µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF1612A Series
  • Product Width: 1.15mm
  • Product Height: 1.05mm
  • Product Length: 1.65mm
  • DC Current Rating: 300mA
  • DC Resistance Max: 3.8ohm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 42MHz