CWF1612A-6R8K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 6.8 µH, 3.1 ohm, 55 MHz, 330 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
Illustrative purposes only
CWF1612A-6R8K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 6.8 µH, 3.1 ohm, 55 MHz, 330 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF1612A Series
  • Product Width: 1.15mm
  • Product Height: 1.05mm
  • Product Length: 1.65mm
  • DC Current Rating: 330mA
  • DC Resistance Max: 3.1ohm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 55MHz