CWF1612A-5R6J — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 5.6 µH, 2.6 ohm, 65 MHz, 350 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
Illustrative purposes only
CWF1612A-5R6J
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 5.6 µH, 2.6 ohm, 65 MHz, 350 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 5.6µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF1612A Series
  • Product Width: 1.15mm
  • Product Height: 1.05mm
  • Product Length: 1.65mm
  • DC Current Rating: 350mA
  • DC Resistance Max: 2.6ohm
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 65MHz