CWF1612A-3R9K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 3.9 µH, 1.6 ohm, 80 MHz, 430 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
Illustrative purposes only
CWF1612A-3R9K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 3.9 µH, 1.6 ohm, 80 MHz, 430 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.9µH
  • Product Width: 1.15mm
  • Product Height: 1.05mm
  • Product Length: 1.65mm
  • DC Current Rating: 430mA
  • DC Resistance Max: 1.6ohm
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 80MHz