CWF1612A-2R2K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 2.2 µH, 1.2 ohm, 130 MHz, 500 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
Illustrative purposes only
CWF1612A-2R2K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 2.2 µH, 1.2 ohm, 130 MHz, 500 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1612A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF1612A Series
  • Product Width: 1.15mm
  • Product Height: 1.05mm
  • Product Length: 1.65mm
  • DC Current Rating: 500mA
  • DC Resistance Max: 1.2ohm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 130MHz