CWF1612A-1R2K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 1.2 µH, 0.87 ohm, 270 MHz, 550 mA, 0603 [1608 Metric]
Illustrative purposes only
CWF1612A-1R2K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 1.2 µH, 0.87 ohm, 270 MHz, 550 mA, 0603 [1608 Metric]
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.2µH
  • Product Width: 1.15mm
  • Product Height: 1.05mm
  • Product Length: 1.65mm
  • DC Current Rating: 550mA
  • DC Resistance Max: 0.87ohm
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 270MHz