CWF1610A-6R8K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 6.8 µH, 1.5 ohm, 43 MHz, 340 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
Illustrative purposes only
CWF1610A-6R8K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 6.8 µH, 1.5 ohm, 43 MHz, 340 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Width: 1mm
  • Product Height: 1mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 340mA
  • DC Resistance Max: 1.5ohm
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 43MHz