CWF1610A-3R3M — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 3.3 µH, 0.7 ohm, 66 MHz, 500 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
Illustrative purposes only
CWF1610A-3R3M
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 3.3 µH, 0.7 ohm, 66 MHz, 500 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF1610A Series
  • Product Width: 1mm
  • Product Height: 1mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 500mA
  • DC Resistance Max: 0.7ohm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 66MHz