CWF1610A-2R2K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 2.2 µH, 0.56 ohm, 103 MHz, 580 mA, 0603 [1608 Metric]
Illustrative purposes only
CWF1610A-2R2K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 2.2 µH, 0.56 ohm, 103 MHz, 580 mA, 0603 [1608 Metric]
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Width: 1mm
  • Product Height: 1mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 580mA
  • DC Resistance Max: 0.56ohm
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 103MHz