CWF1610A-1R5K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 1.5 µH, 0.4 ohm, 160 MHz, 600 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
Illustrative purposes only
CWF1610A-1R5K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 1.5 µH, 0.4 ohm, 160 MHz, 600 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Width: 1mm
  • Product Height: 1mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 600mA
  • DC Resistance Max: 0.4ohm
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 160MHz