CWF1610A-150K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 15 µH, 2.6 ohm, 29 MHz, 240 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
Illustrative purposes only
CWF1610A-150K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 15 µH, 2.6 ohm, 29 MHz, 240 mA, 0603 [1608 Metric], CWF1610A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 15µH
  • Product Width: 1mm
  • Product Height: 1mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 240mA
  • DC Resistance Max: 2.6ohm
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 29MHz