CWF1610-4R7K — Wirewound Inductor, 4.7 µH, 0.97 ohm, 51 MHz, 420 mA, CWF1610
Illustrative purposes only
CWF1610-4R7K
Wirewound Inductor, 4.7 µH, 0.97 ohm, 51 MHz, 420 mA, CWF1610
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance: 4.7µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CWF1610
  • Product Width: 1mm
  • Product Height: 1mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 420mA
  • DC Resistance Max: 0.97ohm
  • Inductor Case Style: 1.6mm x 1mm x 1mm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Self Resonant Frequency: 51MHz