CW252016-68NJ — Wirewound Inductor, 68 nH, 0.15 ohm, 1.3 GHz, 600 mA, 1008 [2520 Metric], CW252016
Illustrative purposes only
CW252016-68NJ
Wirewound Inductor, 68 nH, 0.15 ohm, 1.3 GHz, 600 mA, 1008 [2520 Metric], CW252016
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance: 68nH
  • Core Material: Ceramic
  • Product Range: CW252016
  • Product Width: 2mm
  • Product Height: 1.6mm
  • Product Length: 2.5mm
  • DC Current Rating: 600mA
  • DC Resistance Max: 0.15ohm
  • Inductor Case Style: 1008 [2520 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1008 [2520 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 1.3GHz