CW252016-1R0J — Wirewound Inductor, 1 µH, 1.75 ohm, 290 MHz, 330 mA, 1008 [2520 Metric], CW252016 Series
Illustrative purposes only
CW252016-1R0J
Wirewound Inductor, 1 µH, 1.75 ohm, 290 MHz, 330 mA, 1008 [2520 Metric], CW252016 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:1µH; Product Range:CW252016 Series; DC Current Rating:330mA; High Frequency Inductor Case:1008 [2520 Metric]; Inductor; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • Inductance: 1µH
  • Core Material: Ceramic
  • Product Range: CW252016 Series
  • Product Width: 2mm
  • Product Height: 1.6mm
  • Product Length: 2.5mm
  • DC Current Rating: 330mA
  • DC Resistance Max: 1.75ohm
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1008 [2520 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 290MHz