CW2012A-7N5K — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 7.5 nH, 0.06 ohm, 4.5 GHz, 800 mA, 0805 [2012 Metric], CW2012A Series
Illustrative purposes only
CW2012A-7N5K
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 7.5 nH, 0.06 ohm, 4.5 GHz, 800 mA, 0805 [2012 Metric], CW2012A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 7.5nH
  • Core Material: Ceramic
  • Product Range: CW2012A Series
  • Product Width: 1.6mm
  • Product Height: 1.4mm
  • Product Length: 2.4mm
  • DC Current Rating: 800mA
  • DC Resistance Max: 0.06ohm
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 4.5GHz