CW2012A-4N7B — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 4.7 nH, 0.04 ohm, 5.75 GHz, 800 mA, 0805 [2012 Metric]
Illustrative purposes only
CW2012A-4N7B
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 4.7 nH, 0.04 ohm, 5.75 GHz, 800 mA, 0805 [2012 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.7nH
  • Core Material: Ceramic
  • Product Range: CW2012A Series
  • Product Width: 1.6mm
  • Product Height: 1.4mm
  • Product Length: 2.4mm
  • DC Current Rating: 800mA
  • DC Resistance Max: 0.04ohm
  • Inductance Tolerance: ± 0.2nH
  • Inductor Construction: Wirewound
  • Inductor Case / Package: 0805 [2012 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 5.75GHz