CW161009A-56NJ — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 56 nH, 0.25 ohm, 1.9 GHz, 600 mA, 0603 [1608 Metric]
Illustrative purposes only
CW161009A-56NJ
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 56 nH, 0.25 ohm, 1.9 GHz, 600 mA, 0603 [1608 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 56nH
  • Core Material: Ceramic
  • Product Range: CW161009A Series
  • Product Width: 1.15mm
  • Product Height: 0.9mm
  • Product Length: 1.65mm
  • DC Current Rating: 600mA
  • DC Resistance Max: 0.25ohm
  • Inductor Case Style: 0603 [1608 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 1.9GHz