CW161009A-30NJ — Wirewound Inductor, AEC-Q200, 30 nH, 0.144 ohm, 2.25 GHz, 600 mA, 0603 [1608 Metric]
Illustrative purposes only
CW161009A-30NJ
Wirewound Inductor, AEC-Q200, 30 nH, 0.144 ohm, 2.25 GHz, 600 mA, 0603 [1608 Metric]
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 30nH
  • Core Material: Ceramic
  • Product Range: CW161009A Series
  • Product Width: 1.15mm
  • Product Height: 0.9mm
  • Product Length: 1.65mm
  • DC Current Rating: 600mA
  • DC Resistance Max: 0.144ohm
  • Inductor Case Style: 0603 [1608 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 2.25GHz