CW160808-15NJ — Wirewound Inductor, 15 nH, 0.17 ohm, 4 GHz, 700 mA, 0603 [1608 Metric], CW160808
Illustrative purposes only
CW160808-15NJ
Wirewound Inductor, 15 nH, 0.17 ohm, 4 GHz, 700 mA, 0603 [1608 Metric], CW160808
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance: 15nH
  • Core Material: Alumina
  • Product Range: CW160808
  • Product Width: 1.05mm
  • Product Height: 1.05mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 700mA
  • DC Resistance Max: 0.17ohm
  • Inductor Case Style: 0603 [1608 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 4GHz