CW160808-12NJ — Wirewound Inductor, 12 nH, 0.13 ohm, 4 GHz, 700 mA, 0603 [1608 Metric], CW160808 Series
Illustrative purposes only
CW160808-12NJ
Wirewound Inductor, 12 nH, 0.13 ohm, 4 GHz, 700 mA, 0603 [1608 Metric], CW160808 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance:12nH; Product Range:CW160808 Series; DC Current Rating:700mA; High Frequency Inductor Case:0603 [1608 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:0.13ohm; Inductance Tol
  • Inductance: 12nH
  • Core Material: Alumina
  • Product Range: CW160808 Series
  • Product Width: 1.05mm
  • Product Height: 1.05mm
  • Product Length: 1.6mm
  • DC Current Rating: 700mA
  • DC Resistance Max: 0.13ohm
  • Inductance Tolerance: ± 5%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 0603 [1608 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 4GHz