CMXE60D5 — Solid State Relay, CMX Series, DIP, DC Output, 5 A, 60 VDC, PCB, Through Hole
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CMXE60D5
Solid State Relay, CMX Series, DIP, DC Output, 5 A, 60 VDC, PCB, Through Hole
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:-; Load Current:5A; Operating Voltage Max:60VDC; Relay Mounting:PCB; Relay Terminals:Through Hole; Switching Mode:-; Operating Voltage Min:0VDC; Control Voltage Min:
  • SVHC: No SVHC (07-Jul-2017)
  • Load Current: 5A
  • Product Range: CMX Series
  • Relay Mounting: PCB
  • Switching Mode: -
  • Relay Terminals: Through Hole
  • Control Voltage Max: 28VDC
  • Control Voltage Min: 20VDC
  • Contact Configuration: -
  • Operating Voltage Max: 60VDC
  • Operating Voltage Min: 0VDC