CMX60D10 — Solid State Relay, CMX Series, DIP, DC Output, SPST-NO, 10 A, 60 VDC, PCB, Through Hole, DC Switch
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CMX60D10
Solid State Relay, CMX Series, DIP, DC Output, SPST-NO, 10 A, 60 VDC, PCB, Through Hole, DC Switch
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:SPST-NO; Load Current:10A; Operating Voltage Max:60VDC; Relay Mounting:PCB; Relay Terminals:Through Hole; Switching Mode:DC Switch; Operating Voltage Min:0VDC; Control Voltage Min:3
  • SVHC: No SVHC (07-Jul-2017)
  • Load Current: 10A
  • Product Range: CMX Series
  • Relay Mounting: PCB
  • Switching Mode: DC Switch
  • Relay Terminals: Through Hole
  • Control Voltage Max: 10VDC
  • Control Voltage Min: 3VDC
  • Contact Configuration: SPST-NO
  • Operating Voltage Max: 60VDC
  • Operating Voltage Min: 0VDC