CM453232-6R8KL — Wirewound Inductor, 6.8 µH, 1.2 ohm, 27 MHz, 285 mA, 1812 [4532 Metric], CM453232
Illustrative purposes only
CM453232-6R8KL
Wirewound Inductor, 6.8 µH, 1.2 ohm, 27 MHz, 285 mA, 1812 [4532 Metric], CM453232
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Wirewound Inductors
  • Inductance: 6.8µH
  • Core Material: Ferrite
  • Product Range: CM453232
  • Product Width: 3.2mm
  • Product Height: 3.2mm
  • Product Length: 4.5mm
  • DC Current Rating: 285mA
  • DC Resistance Max: 1.2ohm
  • Inductor Case Style: 1812 [4532 Metric]
  • Inductance Tolerance: ± 10%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: 1812 [4532 Metric]
  • Self Resonant Frequency: 27MHz