CLC175US12-M — AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), Medical, 1 Output, 175W @ 10CFM, 85V AC to 264V AC
Illustrative purposes only
CLC175US12-M
AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), Medical, 1 Output, 175W @ 10CFM, 85V AC to 264V AC
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC Open Frame Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Power Rating (Covection Cooling):-; Power Rating (Forced Cooling):175W @ 10CFM; Input Voltage VAC:85V AC to 264V AC; Power Supply Output Type:Adjustable,
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Product Range: CLC Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 175W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Input Voltage AC Max: 264V
  • Input Voltage AC Min: 85V
  • Power Supply Output Type: Adjustable, Fixed
  • Output Current - Output 1: 13.9A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Current - Output 4: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC
  • Output Voltage - Output 2: -
  • Output Voltage - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 4: -
  • Power Supply Applications: Medical
  • Power Rating (Forced Cooling): 175W @ 10CFM