CDV16FF471JO3F — SILVER MICA CAPACITOR 470PF, 1KV, 5%, RA
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CDV16FF471JO3F
SILVER MICA CAPACITOR 470PF, 1KV, 5%, RA
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • SILVER MICA CAPACITOR 470PF, 1KV, 5%, RADIAL; Capacitance:470pF; Capacitance Tolerance: 5%; Voltage Rating:1000V; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:6mm; Packaging:
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2014)
  • Capacitance: 470pF
  • Lead Spacing: 6mm
  • Product Range: Type CDV16 Series
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Operating Temperature Min: -55°C