CDV16FF201JO3 — SILVER MICA CAPACITOR 200PF, 1KV, 5%, RA
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CDV16FF201JO3
SILVER MICA CAPACITOR 200PF, 1KV, 5%, RA
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • SILVER MICA CAPACITOR 200PF, 1KV, 5%, RADIAL; Capacitance:200pF; Voltage(DC):1kV; Capacitance Tolerance:± 5%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lead Spacing:5.94mm; Capacitor Case / Pa
  • Capacitance: 200pF
  • Voltage(DC): 1kV
  • Lead Spacing: 5.94mm
  • Product Range: CDV16 Series
  • Product Width: 3.8mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 13.22mm
  • Product Length: 10.9mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Operating Temperature Min: -55°C