CDV16FF151JO3F — Mica Capacitor, 150 pF, 1 kV, ± 5%, PC Pin, 5.943 mm, Radial Leaded
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CDV16FF151JO3F
Mica Capacitor, 150 pF, 1 kV, ± 5%, PC Pin, 5.943 mm, Radial Leaded
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • Capacitance:150pF; Voltage Rating:1kV; Capacitance Tolerance:± 5%; Product Range:CDV16 Series; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:5.943mm; Operatin; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Capacitance: 150pF
  • Voltage(DC): 1kV
  • Lead Spacing: 5.943mm
  • Product Range: CDV16 Series
  • Product Width: 3.8mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 13.22mm
  • Product Length: 10.9mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C