CDTO269-BR1190L — Bridge Rectifier, Single Phase, 190 V, 1 A, TO-269AA, 4 Pins, 950 mV
Illustrative purposes only
CDTO269-BR1190L
Bridge Rectifier, Single Phase, 190 V, 1 A, TO-269AA, 4 Pins, 950 mV
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Bridge Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 4Pins
  • No. of Phases: Single Phase
  • Product Range: CDTO269-BR1xL
  • Forward Voltage Max: 950mV
  • Average Forward Current: 1A
  • Bridge Rectifier Mounting: Surface Mount
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Bridge Rectifier Case Style: TO-269AA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 190V