CD214B-R3600 — Schottky Rectifier, 600 V, 3 A, Single, DO-214AA (SMB), 2 Pins, 1 V
Illustrative purposes only
CD214B-R3600
Schottky Rectifier, 600 V, 3 A, Single, DO-214AA (SMB), 2 Pins, 1 V
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: CD214B
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AA (SMB)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1V
  • Forward Surge Current: 115A
  • Average Forward Current: 3A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V