CD214A-F1600 — Schottky Rectifier, 600 V, 1 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 1.7 V
Illustrative purposes only
CD214A-F1600
Schottky Rectifier, 600 V, 1 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 1.7 V
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: CD214A
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.7V
  • Forward Surge Current: 25A
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V