CD214A-F1400 — Schottky Rectifier, 400 V, 1 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 1.25 V
Illustrative purposes only
CD214A-F1400
Schottky Rectifier, 400 V, 1 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 1.25 V
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: CD214A
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.25V
  • Forward Surge Current: 30A
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V