CD214A-F1100 — Fast / Ultrafast Diode, 100 V, 1 A, Single, 950 mV, 25 ns, 30 A
Illustrative purposes only
CD214A-F1100
Fast / Ultrafast Diode, 100 V, 1 A, Single, 950 mV, 25 ns, 30 A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: CD214A
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Case Style: DO-214AC (SMA)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 950mV
  • Forward Surge Current: 30A
  • Reverse Recovery Time: 25ns
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V