CD19FD821JO3F — SILVER MICA CAPACITOR 820PF, 500V, 5%, RADIAL
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD19FD821JO3F
SILVER MICA CAPACITOR 820PF, 500V, 5%, RADIAL
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • Capacitance: 820pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 9mm
  • Product Range: Type CD19 Series
  • Product Width: 5.3mm
  • Product Height: 14.98mm
  • Product Length: 16.5mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C