CD19FD152JO3F — SILVER MICA CAPACITOR 1500PF, 500V, 5%,
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD19FD152JO3F
SILVER MICA CAPACITOR 1500PF, 500V, 5%,
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • SILVER MICA CAPACITOR 1500PF, 500V, 5%, RADIAL; Capacitance:1500pF; Voltage(DC):500V; Capacitance Tolerance:± 5%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lead Spacing:9mm; Capacitor Case / Pa
  • Capacitance: 1500pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 9mm
  • Product Range: CD19 Series
  • Product Width: 5.8mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 15.18mm
  • Product Length: 16.8mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C