CD15FD501FO3F — Mica Capacitor, 500 pF, 500 V, ± 1%, PC Pin, 5.9 mm, Radial Leaded
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD15FD501FO3F
Mica Capacitor, 500 pF, 500 V, ± 1%, PC Pin, 5.9 mm, Radial Leaded
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • Capacitance:500pF; Voltage Rating:500VDC; Capacitance Tolerance:± 1%; Product Range:CD15 Series; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:5.9mm; Operatin; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Capacitance: 500pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 5.9mm
  • Product Range: CD15 Series
  • Product Width: 5.6mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 12.18mm
  • Product Length: 11.9mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 1%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C