CD15FD361JO3F — SILVER MICA CAPACITOR 360PF, 500V, 5%, R
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD15FD361JO3F
SILVER MICA CAPACITOR 360PF, 500V, 5%, R
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • SILVER MICA CAPACITOR 360PF, 500V, 5%, RADIAL; Capacitance:360pF; Voltage(DC):500V; Capacitance Tolerance:± 5%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lead Spacing:6mm; Capacitor Case / Pac
  • Capacitance: 360pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 6mm
  • Product Range: CD15 Series
  • Product Width: 5.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 11.88mm
  • Product Length: 11.9mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C