CD15FD331FO3F — Mica Capacitor, Standard Dipped, 330 pF, 500 V, ± 1%, PC Pin, 5.9 mm, Radial Leaded
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD15FD331FO3F
Mica Capacitor, Standard Dipped, 330 pF, 500 V, ± 1%, PC Pin, 5.9 mm, Radial Leaded
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • Capacitance:330pF; Voltage Rating:500V; Capacitance Tolerance:± 1%; Product Range:Type CD15 Series; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacin; Available until stocks are exhausted
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Capacitance: 330pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 5.9mm
  • Product Range: CD15 Series
  • Product Width: 5.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 11.88mm
  • Product Length: 11.9mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 1%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C