CD15ED270JO3F — SILVER MICA CAPACITOR 27PF, 500V, 5%, RADIAL
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD15ED270JO3F
SILVER MICA CAPACITOR 27PF, 500V, 5%, RADIAL
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • Capacitance: 27pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 6mm
  • Product Range: Type CD15 Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Product Height: 11.08mm
  • Product Length: 11.4mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C