CD15CD120JO3F — SILVER MICA CAPACITOR 12PF, 500V, 5%, RA
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
CD15CD120JO3F
SILVER MICA CAPACITOR 12PF, 500V, 5%, RA
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: Mica Capacitors
  • SILVER MICA CAPACITOR 12PF, 500V, 5%, RADIAL; Capacitance:12pF; Voltage(DC):500V; Capacitance Tolerance:± 5%; Capacitor Terminals:PC Pin; Lead Spacing:5.9mm; Capacitor Case / Pac
  • Capacitance: 12pF
  • Voltage(DC): 500V
  • Lead Spacing: 5.9mm
  • Product Range: CD15 Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 11.08mm
  • Product Length: 11.4mm
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: ± 5%
  • Capacitor Case / Package: Radial Leaded
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C