CD1408-R1200 — Standard Recovery Diode, 200 V, 1 A, Single, 1 V, 3 µs, 30 A
Illustrative purposes only
CD1408-R1200
Standard Recovery Diode, 200 V, 1 A, Single, 1 V, 3 µs, 30 A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):1A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1V; Reverse Recovery Time trr Max:3µs; Forward Surge Current Ifsm
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1V
  • Forward Surge Current: 30A
  • Reverse Recovery Time: 3µs
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V