CD1408-FU1800 — Fast / Ultrafast Diode, 800 V, 1 A, Single, 2.5 V, 35 ns, 25 A
Illustrative purposes only
CD1408-FU1800
Fast / Ultrafast Diode, 800 V, 1 A, Single, 2.5 V, 35 ns, 25 A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:800V; Forward Current If(AV):1A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:2.5V; Reverse Recovery Time trr Max:35ns; Forward Surge Current If
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.5V
  • Forward Surge Current: 25A
  • Reverse Recovery Time: 35ns
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 800V