CD1408-FU1400 — Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 1 A, Single, 1.05 V, 35 ns, 30 A
Illustrative purposes only
CD1408-FU1400
Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 1 A, Single, 1.05 V, 35 ns, 30 A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:400V; Forward Current If(AV):1A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.05V; Reverse Recovery Time trr Max:35ns; Forward Surge Current I
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: -
  • Product Range: CD1408
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: SMD
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.05V
  • Forward Surge Current: 30A
  • Reverse Recovery Time: 35ns
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V